Szkolenie / Nabór 2017

wtorek, 10 paź 2017

 

Raz w semestrze przeprowadzamy nabór do Grupy, połączony ze szkoleniem podstawowym z pierwszej pomocy. Szkolenie trwa cały semestr, obejmuje zagadnienia zarówno z zakresu BLS/AED jak i pomocy w przypadkach urazowych. Oprócz typowych zajęć teoretyczno-praktycznych organizujemy różnego rodzaju wyjazdy i manewry terenowe, zarówno jedno- jak i kilkudniowe.

W tym roku szkolenie rozpocznie się na początku listopada. Wstępem do szkolenia będą spotkania informacyjne zaplanowane na:

– środa, 18 października godzina 19:00,
– środa, 25 października godzina 19:00.

Oba spotkania, jak również samo szkolenie, odbędą się w gmachu Wydziału Mechatroniki PW. Numery sal zostaną ogłoszone później.

Dzień i godzina regularnych zajęć zostanie ustalona podczas spotkań naborowych, zależy nam bowiem na dostosowaniu się do preferencji kursantów.

Zapraszamy!

Komisja Dialogu Społecznego – podsumowanie 2015 roku i plany na 2016

czwartek, 21 sty 2016

We czwartek, 21 stycznia 2016r., odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie komisji dialogu społecznego ds. ratownictwa i ochrony ludności.

Na posiedzeniu przyjęto sprawozdanie z działalności za zeszły rok oraz określono plany na rok bieżący obejmujące oprócz kontynuacji dotychczasowej działalności na rzecz integracji społecznych organizacji ratowniczych (spotkania szkoleniowe w pierwsze czwartki miesiąca), także dalszy rozwój współpracy z miastem (program spotkań z seniorami w dzielnicach) oraz pracę na rzecz organizacji konkursów dotacyjnych na działalność wspierającą założenia planu zarządzania kryzysowego BBiZK m. st. Warszawy.

Wybrano także nowe prezydium komisji w składzie:
przewodniczący Rafał Sakowski – PCK Warszawa
członek prezydium Michał Janas – Fundacja RK
członek prezydium Przemysław Załęski – Fundacja OGRy
sekretarz – Dorota Lazar-Sito BBiZK Warszawa.

Cieszymy się, że jesteśmy docenieni wśród warszawskich organizacji a Przemkowi życzymy wytrwałości w działaniu!

OGRy na Orszaku Trzech Króli

środa, 6 sty 2016

Szóstego stycznia już po raz ósmy Orszak Trzech Króli powędrował warszawskimi ulicami. W tym roku po raz pierwszy udział w jego zabezpieczeniu wzięli udział nasi wolontariusze.

Wystawiliśmy trzy patrole ratownicze, które czuwały nad uczestnikami Orszaku najpierw na Krakowskim Przedmieściu a później także na placu Piłsudskiego – w czasie koncertu zespołu Arka Noego. Dzięki sprawnej współpracy warszawskich społecznych organizacji ratowniczych, pomimo kilkudziesięciu tysięcy uczestników, impreza przebiegła spokojnie i bezpiecznie.

 

Szkolenie / Nabór 2016

poniedziałek, 19 paź 2015

Raz w semestrze przeprowadzamy nabór do Grupy, połączony ze szkoleniem podstawowym z pierwszej pomocy. Szkolenie trwa cały semestr, obejmuje zagadnienia zarówno z zakresu BLS/AED jak i pomocy w przypadkach urazowych. Oprócz typowych zajęć teoretyczno-praktycznych organizujemy różnego rodzaju wyjazdy i manewry terenowe, zarówno jedno- jak i kilkudniowe.

W tym roku szkolenie rozpocznie się na początku listopada. Wstępem do szkolenia będą spotkania informacyjne zaplanowane na:

– środa, 19 października godzina 19:00,
– środa, 26 października godzina 19:00.

Oba spotkania, jak również samo szkolenie, odbędą się w gmachu Wydziału Mechatroniki PW. Numery sal zostaną ogłoszone później.

Dzień i godzina regularnych zajęć zostanie ustalona podczas spotkań naborowych, zależy nam bowiem na dostosowaniu się do preferencji kursantów.

Zapraszamy!

Dzień Ojców z dziećmi

sobota, 10 paź 2015

W sobotę 10 października młodzi adepci szkoły „Żagle” wraz ze swoimi ojcami mieli okazję zapoznać się z podstawami udzielania pierwszej pomocy na zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „STERNIK” Dniu Ojców z dziećmi. Przez pierwsze dwie godziny była aplikowana im wiedza teoretyczna z elementami praktyki, następnie panowie z synami mogli sprawdzić swoich sił podczas gry terenowej. Przy pomocy mapy należało odnaleźć pięć punktów, na których były do wykonania specjalne czynności. Raz dzik komuś rozharatał nogę i trzeba było zatamować krwotok, gdzie indziej nadlatujący helikopter potrzebował pomocy przy przymocowaniu poszkodowanego do deski, ponadto uczestnicy napotkali leżących na ziemi ludzi, którym należało jakoś pomóc. Pod koniec przeprawy przez las panowie i chłopcy mogli sprawdzić swoją siłę fizyczną podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej fantomu dorosłego i dziecka.

Wszyscy wykazali duże zaangażowanie i chęć odświeżenia sobie wiedzy, tudzież zapoznania się z nią na nowo. Dziękujemy za miłą atmosferę i świetną zabawę.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2015

wtorek, 22 wrz 2015

We wtorek 22 września nasza Ochotnicza Grupa Ratownicza „OGRY” po raz trzeci wzięła udział w kolejnej, trzeciej już edycji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka organizowanego przez OMEP. Tegoroczna edycja odbyła się w hali sportowej OSiR Ochota przy ul. Nowowiejskiej.

Na przedszkolaków czekała moc atrakcji na wielu stoiskach: ciekawe wyklejanki i prace ręczne (można było stworzyć swój lampion), różnego rodzaju eksperymenty fizyczne, mieszanie kolorów i kolorowych galaretek. Wszystkiemu towarzyszyły animacje oraz śpiewanie piosenek. Przy naszym stoisku dzieci uczyły się numeru alarmowego 999 oraz próbowały swoich sił na fantomie i zapoznawały się ze sprzętem ratowniczym. Na koniec dostały od nas w prezencie kolorowanki o tematyce ratowniczej.

W trakcie imprezy czuwaliśmy także nad bezpieczeństwem, ale żadna interwencja ratowników nie była konieczna. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas kolejny raz oraz za świetną zabawę.

A zdjęcia możecie zobaczyć w Naszej Galerii Zdjęć.

Woodstock 2015

poniedziałek, 3 sie 2015

Podczas 21-ego Woodstocku OGRy wspierały Medyczny Patrol! Od 27 lipca do 2 sierpnia działaliśmy w grupie Gucio. Dwie ratowniczki medyczne i troje ratowników kpp stawiało czoła przeróżnym przypadkom podczas tego największego darmowego festiwalu w Europie. Takiego doświadczenia nie zdobędzie się nigdzie indziej!

Zdjęcia możecie obejrzeć w naszej Galerii Zdjęć.

Piknik Bądź bezpieczny latem w mieście 2015

środa, 1 lip 2015

Pierwszego lipca mieliśmy przyjemność zagościć w parku Agrykola, gdzie miał miejsce piknik inaugurujący tegoroczną edycję akcji „Lato w mieście”. Hasłem przewodnim pikniku było bezpieczeństwo, stąd pomiędzy służbami mundurowymi nie mogło zabraknąć także i naszego stanowiska.

Przygotowaliśmy dla dzieci warsztaty na których uczyły się m.in. jak postępować z osobami nieprzytomnymi, a następnie mogły samodzielnie przećwiczyć wzywanie pomocy, stosowanie pozycji bezpiecznej a nawet prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Bardzo pozytywnie zaskoczyło nas, że nawet kilkulatki kojarzą te podstawowe czynności ratujące życie, a dla wielu starszych dzieci nasze atrakcje były ćwiczeniem, a nie nauką od podstaw.

Wielką frajdą była także okazja do sprawdzenia na własnej skórze jak czuje się pacjent zabezpieczony na desce ortopedycznej. Dzieciaki bez wahania kładły się na noszach aby przekonać się, że pod opieką ratowników są bezpieczne nawet w najtrudniejszych warunkach.

Jesteśmy dumni z naszych młodych warszawiaków i mamy pewność, że będą zawsze dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Pozdrawiamy także rodziców i opiekunów, którzy nie tylko zachęcali swoje pociechy do ćwiczeń ale również sami odświeżali swoje umiejętności.

Jak to wyglądało możecie zobaczyć w naszej Galerii Zdjęć.

Ćwiczenia w Zamczysku 2015.06.27

sobota, 27 cze 2015

W czerwcu, a dokładniej w sobotę 27 czerwca, po raz kolejny mieliśmy okazję sprawdzić i szlifować swoje umiejętności na ćwiczeniach ratowniczych w Zamczysku (poligon szkoleniowy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Kampinoskim Parku Narodowym) zorganizowanych dla Ochotniczych Straży Pożarnych, za co bardzo dziękujemy Fundacji Wsparcia Ratownictwa oraz SGSP. Jak zawsze wyznaczone nam zadania i pozoracje były przemyślane, dopracowane oraz zaskakujące.

Między innymi przekonaliśmy się jak to jest pracować z zamkniętymi oczami, zarówno podczas dużych pozoracji jak i przy jednym poszkodowanym, co było niesamowitym doświadczeniem. Dobitnie przypomniano nam jak ważne jest własne bezpieczeństwo oraz ocena miejsca wypadku.

Na koniec znów dostaliśmy możliwość sprawdzenia się w roli strażaka pod czujnym okiem FWR oraz OSP Żelechów. Liczymy na więcej takich spotkań.

Manewry Wrzeszczów 2015

poniedziałek, 25 maj 2015

W miniony weekend, czyli od piątku 22-ego do niedzieli 24-ego maja Ochotnicza Grupa Ratownicza „OGRy” uczestniczyła w manewrach wewnętrznych, które od kilku już lat odbywają się we Wrzeszczowie koło Radomia w OGRowym Ośrodku Szkoleniowym nr 3, którym jest zabytkowy dworek.

W piątek wieczorem, po przyjeździe na miejsce i rozpakowaniu się, kluczowym punktem było przygotowanie sprzętu (plecaków, toreb odpowiednio wyposażonych) dla trzech grup do działania przez najbliższe dni. Po przybyciu wszystkich ratowników i pozorantów na miejsce zaczęły się pierwsze zajęcia: CPR powiadomił, że we Wrzeszczowie miał miejsce wypadek. Po dotarciu grup ratowniczych na miejsce okazało się, że samochód z pasażerami jadącymi na dyskotekę potrącił rowerzystę. Wszystkie grupy przystąpiły do działania w swoich pierwszych ćwiczeniach. Następnie po krótkim odetchnięciu 3 grupy ratownicze zostały zadysponowane do wypadku w lesie: pijane dziewczyny rąbały drewno na ognisko a poszkodowani mieli po kolei: wbitą w plecy siekierę, odciętą nogę, dwumetrową gałąź wbitą w nogę i wstrząśnienie mózgu. Ciężko było zapanować nad poszkodowanymi w stanie upojenia alkoholowego.

Późnym wieczorem, wszyscy zmęczeni i rozentuzjazmowani pierwszymi ćwiczeniami, lekko po północy udali się spać. Około godziny 3:45 wśród sennej ciszy odezwał się CPR, który potrzebował pilnie ratowników OGR. Wszyscy w półśnie ubrali się i przygotowali do akcji, w której zadaniem było odnalezienie (akcja poszukiwawcza) w środku nocy matki i jej dwójki dzieci oraz udzielenie im pomocy. Po udanej akcji, wszyscy mokrzy udali się na dalszy spoczynek.

Sobota zaczęła się powolutku od dwóch wykładów: na temat cukrzycy oraz urazów klatki piersiowej (głównie odmy i jej różnych rodzajów). Następnie przystąpiono do dalszych ćwiczeń. Najpierw były to luźne elementy: wyciąganie poszkodowanego z samochodu przy pomocy KEDa, zapinanie poszkodowanego na desce w jak najszybszym czasie, udzielenie pomocy i wsparcia psychicznego poszkodowanym nieurazowym oraz pomoc i resuscytacja osobie z zatrzymaniem krążenia. Po tych ćwiczeniach nadeszła pora na dalsze pozoracje.

Drużyny OGRów zostały wezwane do wypadku mnogiego: przy pracy na rusztowaniu z traktorem doszło do wypadku. Poszkodowanych zostało 6 osób (było przygniecenie traktorem do drzewa, upadki z rusztowania, uraz głowy spowodowany wiaderkiem z betonem czy wbity w nogę pręt od rusztowania). Po tak intensywnej scence przyszedł czas na obiad. Po obiedzie drużyny zostały wezwane do wypadku masowego w miejsce speluny, w której doszło do wybuchy gazu: poszkodowani zostali już „striażowani” a zadaniem ratowników była sprawna ewakuacja, począwszy od osób ze statusem czerwonym, poprzez żółtych i czarnych (zieloni wcześniej opuścili miejsce wypadku). Po ostatniej pozoracji tego wieczoru atmosfera się trochę rozluźniła i nasi ratownicy wraz z pozorantami oraz ratownikami-organizatorami integrowali się przy ognisku piekąc kiełbaski oraz śpiewając (dopiero wtedy okazało się, jak wiele talentów wokalnych posiadamy!).

Niedziela była dniem integracji bez pozoracji. A integracja polegała na podzieleniu uczestników na 3 drużyny i zawodach. Pierwsza konkurencja w zakładaniu rękawiczek na czas, kolejna to wyścig w przenoszeniu poszkodowanych trzema metodami, następna w zapinanie poszkodowanego na deskę z zasłoniętymi oczami oraz kolejne 3 konkurencje wykonywane symultanicznie (ze zmianami): zapinanie na czas poszkodowanego w lotnicze pasy rzepowe, przenoszenie poszkodowanego na desce przez labirynt z rusztowania oraz układanie 120-to elementowych puzzli wraz z jednoczesną i ciągłą resuscytacją. Po każdej konkurencji osoby dostawały fragmenty zdań, tym dłuższe im lepsze miejsce zajęli podczas konkurecji. A na koniec z tych zdań należało dowiedzieć się jak doszło do pewnego wypadku i wypełnić kartę poszkodowanego. Zwyciężył zespół, który wypełnił ją najdokładniej. A nagrodą było wspaniałe piwo o nazwie „Pierwsza Pomoc” z browaru Pinta.

Po zawodach należało już tylko się spakować i uporządkować miejsce manewrów. Serdecznie dziękujemy właścicielom dworku we Wrzeszczowie za udostępnienie miejsca na nasze ćwiczenia. Dziękujemy serdecznie wszystkim pozorantom za cierpliwe pozorowanie scenek w czasem bardzo trudnych warunkach. Podziękowania naszej psycholożce Monice, która zwracała uwagę na psychologiczny aspekt udzielania pomocy poszkodowanym. Dziękujemy również organizatorom za niezwykłą kreatywność w wymyślaniu scenek oraz za wspaniałą charakteryzację, która była niezwykle realistyczna.

Zdjęcia możecie zobaczyć w Naszej Galerii.

          Starsze wpisy »