Wróć do aktualności

Ćwiczenia w Zamczysku 2015.04.11

sobota, 11 kw. 2015

W sobotę 11 kwietnia sześcioro OGRów wzięło udział w ćwiczeniach zorganizowanych przez Fundację Wsparcia Ratownictwa RK dla warszawskich ratowników, którzy mieli okazję poćwiczyć na poligonie szkoleniowym Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Zamczysku (Kampinoski Park Narodowy).

W ćwiczeniach udział wzięli: Fundacja Wsparcia Ratownictwa RK – Organizator, Ochotnicza Grupa Ratownicza OGRy, Fundacja Jednym Śladem, Fundacja Anikar, OSP Ładzyń, Grupa Ratownictwa PCK Warszawa, Ochotnicza Straż Pożarna w Żelechowie, Sekcja Medyczna SGSP, HGR Bemowo, Fundacja Zawsze Potrzebni, Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Maltańska Służba Medyczna.

Ćwiczenia były typowo strażackie i nie należały do najłatwiejszych. Odbywały się na pięciu stacjach, na każdej można było ćwiczyć inne elementy. I tak po kolei były to: komora zadymieniowa do przejścia w ciemności i sprzęcie powietrznym, linie gaśnicze do nauki ich obsługi, pomieszczenie do przeszukiwania w ciemności i sprzęcie powietrznym wraz z ewakuacją poszkodowanego, podobne pomieszczenie tylko znajdujące się na piętrze (wejście w sprzęcie po drabinie) wraz z ewakuacją poszkodowanego po schodach oraz ostatnia stacja, na której były samochody oraz sprzęt strażacki używany do wykonania dostępu do poszkodowanego (różnego typu nożyce, rozpieracze, wsporniki itd.). Mogliśmy używać wszystkiego, czego w prawdziwej akcji używają strażacy. Dało nam to niesamowitą możliwość zapoznania się z tajnikami strażackich akcji ratunkowych.

Po obiedzie mieliśmy możliwość poćwiczenia wspinania się. Na ściance ćwiczebnej były rozwieszone liny a my mogliśmy się wspiąć po stalowej konstrukcji albo dostać się na górę w łatwy sposób czyli po drabinie. Z góry były dwie możliwości wydostania się: zjazd w koszu ratowniczym albo zjazd na linie po ścianie (sprawę utrudniały wielkie otwory okienne). Późnym popołudniem dla wszystkich przybyłych tego dnia ratowników odbył się niezwykle ciekawy wykład na temat hydrożeli. Po wykładzie ostatnie osoby mogły skorzystać ze ścianki wspinaczkowej a na koniec całości odbyło się ognisko.

Serdecznie dziękujemy Fundacji Wsparcia Ratownictwa RK za zorganizowanie takich ćwiczeń oraz za umożliwienie OGRom wzięcia w nich udziału. Kilka zdjęć można obejrzeć w Naszej Galerii.